HARMONIKA

KLAVIR

Pogoji za vpis
Učenci, ki želijo obiskovati pouk klavirja, najprej opravijo kratek sprejemni preizkus iz glasbenih dispozicij kot so preizkus posluha, ritma, glasbenega spomina, ter njihovih fizičnih dispozicij. Primerna starost je od 7. leta naprej.

Poučevanje
Pouk klavirja poteka v skladu z učnim načrtom, izdanem na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport. Učenec se spozna z instrumentom in pridobi veščine igranja, razvija svoje spretnosti in delovne navade, ter spozna kulturno-umetniške posebnosti svojega širšega okolja, ki posledično vplivajo na razvoj mlade osebnosti.
Pouk klavirja poteka individualno dvakrat tedensko po trideset minut. Poleg instrumenta je obvezno tudi obiskovanje nauka o glasbi, ki poteka skupinsko enkrat tedensko. Težavnostna raven glasbene literature se iz letnika v letnik nadgrajuje. V višjih letnikih se učenci srečajo s skupinskim muziciranjem štiriročnih skladb za klavir ali v različnih komornih sestavih.

Nastopi
Med šolskim letom učenec utrjuje veščine igranja z nastopanjem na internih ali javnih nastopih. Učenci sodelujejo pri različnih tematskih nastopih, glasbenih pravljicah in lahko kot aktivni udeleženci sodelujejo na strokovnih seminarjih. Učenci, ki kažejo nadpovprečno nadarjenost se lahko udeležijo državnih ali drugih tekmovanj.


Govorilne ure
Starši se o vsem, kar jih zanima v povezavi z napredkom otroka med letom lahko pogovorijo na govorilnih urah učitelja.

Izpit
Na koncu šolskega leta učenci opravljajo izpit za tekoči letnik pred strokovno komisijo, ki poda oceno v skladu s Pravilnikom o preverjanju in ocenjevanju znanja ter napredovanju učencev glasbenih šol. Z opravljenim izpitom učenec dobi veljavno spričevalo o opravljenem letniku instrumenta.

Zaključek šolanja
Šolanje na nižji glasbeni šoli obsega obdobje nižje (od 1.r. do 6.r.) in višje stopnje (7.r. in 8.r.). Po zaključenem šolanju na nižji glasbeni šoli lahko učenec po uspešno opravljenih sprejemnih preizkusih nadaljuje izobraževanje na srednji stopnji.

Vabljeni k poslušanju naših učencev

Klavirski aktiv Glasbene šole Radovljica

ORGLE

Med inštrumenti, ki jih poučujemo na GŠ Radovljica, so že 15 let tudi orgle.
Orgle so najstarejše glasbilo s tipkami, stare več kot 2000 let, ki nudijo 700 let staro zakladnico orgelske literature. Orgelska umetnost je zelo pomemben del evropske kulturne identitete.
Način igranja na orgle zahteva veliko spretnosti, zato je pogoj, da se lahko začnemo učiti orgle, da smo končali vsaj 4 razrede klavirja in opravili sprejemni preizkus. Ko že nekoliko obvladujemo igro v rokah, dodajamo pedal, igranje z nogami in zvočne posebnosti.
Pouk poteka individualno, 2 šolski uri na teden v šolski dvorani in v radovljiški cerkvi. V dvorani imamo 3 manualne elektronske orgle, veseli pa smo tudi nove pridobitve, manjših mehanskih orgel.
Šolanje traja 2-4 leta na nižji stopnji izobraževanja. Učenci spoznajo in osvojijo vse specifike igranja in razumevanja orgelske igre, sodelujejo v komornih sestavih, spoznajo orgelsko literaturo. Nastopajo na šolskih nastopih, sodelujejo na orgelskih revijah slovenskih glasbenih šol, samostojnih orgelskih koncertih, baročnem večeru,… posebno zadovoljstvo jim predstavlja komorno muziciranje ( s kljunasto flavto, flavto, violino, pevci, fagotom, trobento,…).
V orglah je skrit cel orkester, zato so orgle pogosto imenovane »kraljica instrumentov«. Piščali različnih velikosti, izdelane iz različnih materialov ustvarjajo različne, čudovite tone, skupno zlite v veličasten zvok. Široko zvočno paleto ustvarjajo registri, ki poleg osnovnega orgelskega zvoka, imitirajo posamezne instrumente (flavte, godala, jezičnike: trobenta, pozavna, oboa, klarinet, fagot).
Na orgle igramo na več manualov oz. klaviatur in na pedal. Velike orgle lahko dosežejo tudi do 7 manualov in 2 pedala. Obseg zvoka pa vse do neslišnosti v višino in nižino. Največje orgle pri nas so v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani; imajo 73 registrov na štirih manualih in pedalu.
Kot učni inštrument so se dodobra uveljavile v predmetniku glasbenega izobraževanja.