KLARINET

FAGOT

Fagot je leseno pihalo, ki spada v skupino inštrumentov z dvojnim trsnim jezičkom, njegova zgodovina pa se začenja že v 16. stoletju. Navzoč je v vseh slogovnih in zgodovinskih obdobjih, je pomemben člen v simfoničnih in pihalnih orkestrih ter tudi v različnih komornih sestavih. Izstopa po svoji prepoznavni zvočni barvi in zmožnosti ustvarjanja najrazličnejših karakterjev. Fagot ima tudi svojo pomanjšano različico, ki mu pravimo fagotino, ki je namenjen otrokom, ko se začnejo učiti igranja na ta čudoviti inštrument.

FLAVTA

Flavta spada med pihala in je eno prvih glasbil, ki jih je ustvaril človek. Ime izhaja iz staroprovansalske besede ˝flaut˝. Včasih jo imenujemo tudi prečna flavta, da jo razlikujemo od kljunaste.
Svojo obliko je skozi stoletja spreminjala. Na začetku so flavte izdelovali iz živalskih kosti, vrbovih vej in bambusovih palic, kasneje iz lesa, danes pa pretežno iz kovin – za šolske potrebe iz niklja s posrebrenimi deli, profesionalne pa iz srebra, zlata ali platine.
Flavta je sestavljena iz treh delov: noge, trupa in glave, na kateri je ustnik z luknjico, v katero pihamo. Ton za razliko od drugih pihal nastane tako, da ustnik prislonimo na brado ob spodnjo ustnico in pod določenim kotom pihnemo v luknjico. Na dolgi cevi so luknjice z zaklopkami, na katere pritiskamo s prsti. Sistem zaklopk omogoča, da pokrijemo vse luknjice, čeprav jih je več kot naših prstov. Oče današnje flavte je Theobald Boehm, ki je v 19. stoletju prvi izdelal kovinsko flavto cilindrične oblike in ji dodal mehanizem tipk.
Priporočljiva starost za začetek učenja flavte je 9 do 11 let, vendar nam v zadnjem času krajše flavte in zavite glave omogočajo, da lahko z učenjem pričnejo tudi mlajši in manjši otroci.
Zaradi tona in tehničnih zmogljivosti je flavta zelo priljubljen solistični in orkestrski inštrument in tudi v Glasbeni šoli Radovljica je zanimanje zanjo vedno veliko. Pouk poteka v matični šoli ter na lokacijah Begunje in Bohinj. Za prvo leto šolanja si učenci lahko izposodijo inštrument v šoli. V šestih oz. osmih letih šolanja (nižja oz. višja stopnja) si naberejo dovolj znanja, da lahko sodelujejo v različnih komornih sestavih in orkestrih.

KLJUNASTA FLAVTA

Na začetku naše predstavitve, bi vas radi povabili k poslušanju naše komorne zasedbe kljunastih flavt, v kateri igrajo učenci iz razreda učiteljice Ane Resnik in učitelja tolkal Martina Janežiča.
Pesem se imenuje TAKE FIVE (prir. Peter Bullock, org. Dave Brubeck)
Učenci so:
Sopranska klj. fl: Maša Nose in Zarja Gantar
Altovska klj. fl: Klara Velepec in Klara Porenta Zor
Tenorska klj. fl: Klara Koselj
Basovska klj. fl: Nejc Jalen
in na tolkalih: Marcel Gantar

Prijetno poslušanje vam želimo.

V nadaljevanju si lahko pogledate še posamezno predstavitev vseh kljunastih flavt, ki jih igramo v času glasbenega izobraževanja v nižji glasbeni šoli.

Sopransko kljunasto flavto predstavlja učenka Maša Nose
Altovsko kljunasto flavto predstavlja učenka Klara Velepec
Tenorsko kljunasto flavto predstavlja učenka Klara Koselj
Basovsko kljunasto flavto predstavlja učenec Nejc Jalen

Hvala, da ste si vzeli čas za našo predstavitev kljunaste flavte in upamo, da se naslednje šolsko leto vidimo v našem razredu.